Prawidłowe mycie i czesanie

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic trudnego w myciu i czesaniu włosów oraz, że te codzienne czynności są tak banalnymi, że nie warto poświęcać im więcej uwagi. Otóż okazuje się, że trzeba, bowiem błędy popełniane podczas tych czynności mogą skutkować pewnymi konsekwencjami. Na pewno do oczyszczania włosów z resztek środków do stylizacji i zwyczajnego brudu, jaki osadza się na nich z powietrza, czapki oraz wydzieliny skórnej trzeba używać szamponów dobranych do włosów pod względem ich właściwości. Czyli do włosów suchych szampony z odżywkami i nawilżające a do przetłuszczających się redukujące ten problem.

Kolejną ważną rzeczą jest takie umycie głowy, aby włosy po tym zabiegu były naprawdę czyste. W przeciwnym wypadku nie będą się dobrze układać i będą nieestetyczne. Może się tak stać, jeśli źle je wypłuczemy i gdy niedostatecznie będziemy masować skórę głowy. Ponadto masaż pobudza cebulki włosowe, stają się one lepiej ukrwione i mogą produkować zdrowe włosy. Uważajmy, zwłaszcza, jeśli mamy włosy cienkie i delikatne, aby zbytnio ich nie splątać podczas wcierania szamponu a na pewno na końcówki należy nałożyć odżywkę ze spłukiwaniem lub kilka kropel jedwabiu płynnego, który znacznie ułatwi kolejny zabieg, czyli czesanie.

Co ważne, jeśli chodzi o mycie, należy je wykonywać przy użyciu ciepłej nie gorącej wody natomiast do spłukiwania włosów najlepiej stosować wodę chłodną, zamykającą łuski włosowe. Częstym błędem podczas zawijania włosów w ręcznik jest ich pocieranie. Przyczynia się ono do powstawania mikroskopijnych zniszczeń na dłuższą metę przeradzających się w większe a nawet powodujących wypadanie włosów. Najlepiej swobodnie okryć głowę ręcznikiem a dłuższe włosy lekko nim otulić i pozwolić wodzie wsiąkać w ręcznik.

Włosy tak przed myciem, jak i po myciu należy rozczesywać przy użyciu odpowiednich grzebieni. Po umyciu trzeba poczekać aż włosy podeschną i czesać je niezbyt gęstym grzebieniem a do włosów kręconych używać tych z szeroko rozstawionymi zębami. Jeśli nagli nas czas można użyć suszarki, czasami to jedyne wyjście, jednak najlepiej pozwolić włosom swobodnie wysychać, wtedy mają one większą objętość i nie są dodatkowo wysuszane, co powoduje ciepłe, nieraz nawet gorące powietrze z suszarki.