Na wysuszenie i zniszczenie szczególnie narażone są końcówki włosów. Jeśli chętnie poddajemy je zabiegom prostowania, kręcenia, suszymy szybko i nie zawsze tak jak powinno się to wykonywać, włosy rozdwajają się. Jednym z wielu rozwiązań pozwalających pozbyć się nieestetycznych i przesuszonych końcówek jest ich obcięcie, jednak, kiedy chce się mieć długie i zdrowe włosy ciągłe ich podcinanie nie jest dobrym sposobem. Jak więc radzić sobie z takim problemem? Pierwszą i najważniejszą zasadą ogólnie sprawdzającą się w życiu jest zapobieganie występowaniu przesuszonych włosów.
Wiadomo, że nie jest to łatwe, jeśli codziennie wykonujemy zabiegi wymagające wiele wytrzymałości od naszych włosów. Są to między innymi farbowanie, prostowanie, kręcenie przy pomocy lokówki jak też na mokro. Każde odkształcenie włosa przyczynia się do zmian w jego strukturze, na co podatne są przede wszystkim końcówki. Żeby je ochronić warto stosować odżywki, maski, spray’e, które je ochronią przed gorącym powietrzem i zniszczeniami powstającym podczas rozczesywania włosów, co w przypadku przesuszonych kosmyków jest szczególnie trudne.
Prawidłowe czesanie i mycie włosów suchych to przede wszystkim wybór odpowiedniego szamponu, który je nawilży a jeśli to nie wystarczy, na same końcówki lub połowę długości włosów nałożyć trzeba odżywkę lub serum bez spłukiwania. Dzięki nim kosmyki nie będą splątane i nie trzeba będzie ich szarpać mocno czesząc. Oczywiście zabieg ten należy wykonywać zaczynając od końcówek stopniowo operując grzebieniem coraz wyżej. Aby zapobiegać występowaniu rozdwojonych końcówek i ogólnie suchych włosów, należy wybierać odpowiednie farby do koloryzacji.
W większości z nich występuje amoniak i utleniacze, których działanie zauważalne jest szczególnie w momencie, kiedy z włosów wypłukuje się kolor. Są one suche, spęczniałe i bardziej się puszą. Warto zwrócić uwagę może na mniej trwałe, jednak znacznie lepsze dla włosów, farby bez amoniaku oraz te naturalne- ziołowe. Ważne jest aby zniszczone włosy były jak najmniej fatygowane kiedy są mokre na przykład przez ich upinanie gumką czy spinką lub nakręcanie na wałki wtedy ich struktura rozciąga się i osłabia. Natomiast bardzo rozdwojone końcówki muszą być lekko podcięte, aby proces ten nie postępował ku nasadzie włosa.